Triduum Paschalne 2016

with Brak komentarzy

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek w kościołach odprawiana jest tyko jedna Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i zarazem kończy okres Wielkiego Postu. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów; Kapłaństwa i Eucharystii. Wspominamy, a zarazem upamiętniamy Ostatnią Wieczerzę, jaką Chrystus spożywał ze swymi Apostołami w ostatnią noc przed męką. W tym dniu po odśpiewanym hymnie „Chwała na wysokości Bogu” podczas którego biją wszystkie dzwonki i dzwony, miłe dźwięki milkną a zastępują je drewniane kołatki. Po liturgii Eucharystycznej i rozdaniu Komunii św. następuje przeniesienie w uroczystej procesji Najświętszego Sakramentu z tabernakulum do przygotowanego wcześniej miejsca, zwanego Ciemnicą. Z ołtarza zdejmuje się wszystkie obrusy.

MSZA ŚWIĘTA w naszej parafii o godzinie 18:00

 

Wielki Piątek

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczyna się ona procesją, podczas której panuje cisza. Następnie, gdy kapłan dochodzi do stopnia Ołtarza kładzie się krzyżem na posadzkę, a służba liturgiczna i wierni klękają na obydwa kolana i modlą się chwilę w ciszy. Następnie następuje Liturgia Słowa, po wygłoszonej Liturgii Słowa rozpoczynamy Adorację Krzyża. Ksiądz odsłania kolejno trzy ramiona krzyża, po czym kapłan oraz wierni mogą ucałować krzyż.
W tym dniu obowiązuje post ścisły.
DROGA KRZYŻOWA dziś o godz. 15:00
LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ o godz. 18:00

 

Wielka Sobota

Wielka Sobota, jest dniem żałoby, ciszy i oczekiwaniem na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dla Apostołów był to dzień największej próby. Liturgia sprawowana w Wielką Sobotę nie jest typową Mszą, gdyż oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej mamy w niej jeszcze Liturgię Światła i Liturgię Chrzcielną. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał. Dalsza część liturgii paschalnej to czytania przeplatane psalmami. Przypominają one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Kapłan dokonuje także poświęcenia wody.
Wigilia Paschalna o godz. 19:00
Pamiętajmy, aby zabrać ze sobą świece.